Na czym polega zabieg hemisekcji zęba?
Hemisekcja to jeden z zabiegów ratujących chore zęby przed usunięciem. Bardzo często jest to jedyna szansa na wyleczenie zębów trzonowych. W tym artykule podpowiemy, na czym polega zabieg hemisekcji, kiedy jest wskazany i jakie są jego rezultaty.
Specyfika hemisekcji zęba
Hemisekcja to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który polega na usunięciu części korony i korzenia zęba, które zostały objęte stanem zapalnym z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Można więc stwierdzić, że za sprawą tego zabiegu lekarz może odseparować chory fragment zęba od zdrowego, a następnie dokonać odbudowy protetycznej.
Hemisekcja może być wykonana na zębach wielokorzeniowych (przedtrzonowcach i trzonowcach). Zabieg przeprowadzany jest w przypadku, gdy doszło do zniszczenia zębów i nie ma możliwości prawidłowego leczenia kanałowego jednego z wierzchołków korzeniowych. Lekarz może podjąć się hemisekcji również w przypadku problemów periodontologicznych. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to jeden z najbardziej poważnych i czasochłonnych zabiegów.
Kiedy niezbędne jest wykonanie zabiegu hemisekcji?
Hemisekcja należy do grupy zabiegów, które wykonywane są w momencie, gdy wszystkie inne metody leczenia zachowawczego zawiodły. Do najważniejszych wskazań zaliczamy:
- złamanie korzenia lub zęba
- ubytki kości
- zmiany przy korzeniach zębów
- nieprawidłowe leczenie endodontyczne
- rozległe choroby zębów i przyzębia
- duże zmiany próchnicowe
Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy stomatolog nie może wykonać zabiegu hemisekcji. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy mocne rozchwianie zębów oraz niemożliwość odtworzenia zęba protetycznie. Zabieg nie jest wskazany również w przypadku, gdy leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone niepoprawnie w dwóch korzeniach.
Czy należy się obawiać zabiegu hemisekcji?
Chociaż hemisekcja to stosunkowo poważny zabieg, warto się mu poddać, jeśli istnieje taka konieczność, gdyż najczęściej jest to jedyna szansa na wyleczenie zęba i uniknięcie ekstrakcji. Możliwe jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Bardzo ważne jest właściwe postępowanie po zabiegu. Pacjent przez kilka pierwszych godzin nie powinien spożywać zimnych i gorących napojów, należy wstrzymać się od jedzenia. Możliwe jest wystąpienie opuchlizny i bólu zęba, dlatego lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach, gdy ból utrzymuje się przez kilka dni, stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu antybiotykoterapii.