Implantologia w Bełchatowie
Implant to niewielka tytanowa śruba zastępująca korzeń zęba umieszczana na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Zastępuje korzeń brakującego zęba i stanowi podstawę do jego odbudowy. Implanty mogą być stosowane w przypadku pojedynczego braku zębowego, braku kilku zębów lub całkowitego braku uzębienia własnego. Tytan jest metalem biokompatybilnym, czyli bardzo dobrze tolerowanym przez organizm człowieka, dlatego wykonane z niego implanty nie wywołują reakcji alergicznych. Po umieszczeniu implantu w kości dochodzi do procesu osseointegracji, czyli zrostu żywej tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu, w efekcie następuje zintegrowanie się wszczepu z kością. Sprawia to, że implanty wyglądają naturalnie i w harmonijny sposób uzupełniają zgryz.
Implanty - wskazania i przeciwwskazania
O tym, czy w danym przypadku można zastosować implanty, decyduje chirurg stomatolog. Wśród najpopularniejszych wskazań do ich wykonania wymienia się:
- braki pojedynczych lub kilku zębów naraz,
- brak zawiązek zębów stałych widocznych na zdjęciu RTG,
- rozległe uszkodzenia szczęki lub żuchwy,
- chęć stosowania protez stałych, zamiast ruchomych.
Implantów nie zakłada się jednak w sytuacjach, gdy Pacjent choruje na paradontozę, choroby autoimmunologiczne o nieunormowanym przebiegu czy nowotwory. Przeciwwskazaniem czasowym jest także ciąża i stany zapalne jamy ustnej.
Jak przebiega leczenie implantologiczne?
Leczenie implantologiczne składa się zawsze z etapu diagnostycznego, chirurgicznego oraz protetycznego. Przed przystąpieniem do leczenia warto wykonać zdjęcie RTG oraz tomografię komputerową (CT). Procedura może być jedno- lub dwuetapowa. Zabieg jednoetapowy polega na wprowadzeniu implantu wraz ze śrubą gojącą lub łącznikiem protetycznym. Zabieg dwuetapowy polega na wszczepieniu implantu i tymczasowym zabezpieczeniu go śrubą zamykającą. Śruba zostanie dokręcona do implantu podczas drugiego zabiegu po około 3-5 miesiącach, po pełnym wygojeniu się okolicznych tkanek.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się u osób, u których niemożliwe jest zastosowanie implantów z powodu braku odpowiedniego podłoża do ich zamocowania. Jest to rodzaj zabiegu przygotowującego do leczenia implantologicznego. Polega na wprowadzeniu pod błonę śluzową Pacjenta biomateriału kościozastępczego, a w konsekwencji również regeneracji kości zęba. Dzięki podniesieniu dna zatoki szczękowej wytwarza się odpowiednie warunki do późniejszego umieszczenia implantu w jamie ustnej. Dno zatoki szczękowej można podnosić nawet o 10 mm w przypadku metody otwartej oraz do około 3 mm przy zdecydowaniu się na metodę zamkniętą.
Dlaczego regeneracja kości zęba może okazać się konieczna?
Podniesienie dna zatoki szczękowej, chociaż jest nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem, jest przeprowadzane stosunkowo często. Mogłoby się wydawać, że zanikanie kości po utracie zęba to proces wyjątkowo długotrwały, jednak ponad 50% kości zanika w okresie około 6 tygodni po powstaniu ubytku. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje wiele możliwości, które umożliwiają zastosowanie implantów po odpowiednim przygotowaniu nawet u osób, u których proces zanikania kości już się rozpoczął. Wśród takich metod oprócz podniesienia dna zatoki szczękowej można wymienić również sterowaną regenerację kości czy jej przeszczep.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą dotyczącą implantologii w klinice Platinum Dental w Bełchatowie.
Zdjęcie szwów następuje w 7-10 dobie po zabiegu
Jeżeli brakuje miejsca aby wprowadzić implant potrzebne są dodatkowe zabiegi mające na celu zwiększenie objętości kości takie jak:
Sterowana regeneracja kości
Polega na umieszczeniu w rekonstruowanej okolicy materiału biomateriału oraz pokrycie go specjalną membraną zaporową. Dzięki membranie zaporowej regenerowany obszar jest chroniony przed wrastaniem tkanek miękkich. Po kilku miesiącach, na skutek działania procesów regeneracyjnych i remodelujących, materiał ulega przebudowie na pełnowartościową, własną tkankę kostną pacjenta, w którą bez obaw można wprowadzić implanty stomatologiczne.
Materiał kościozastępczy pełni w tym procesie funkcje matrycy (swoistego "rusztowania") dla regeneracji kostnej i procesu przebudowy kości własnej pacjenta.
Podniesienie dna zatoki Sinus lift
Metoda otwarta stosowana jest w przypadkach gdy do wszczepienia implantu niezbędne jest podniesienie dna zatoki o 6mm do 10mm. Zabieg wiąże się dojściem do dna zatoki poprzez boczne okno, podniesienie błony śluzowej zatoki i wypełnienie tego miejsca biomateriałem. Zabieg ten wydłuża czas do właściwej implantacji o okres całkowitego wygojenia czyli o ok 12 miesięcy.
Metoda zamknięta (osteotomowa) polega na wprowadzeniu materiału kościotwórczego poprzez otwór wywiercony w kości pod przyszły implant tzw. Łoże implantu. W ten sposób można uzyskać ok. 3mm dodatkowego miejsca. Zaletą w porównaniu do metody otwartej jest mniejsza inwazyjność i ryzyko powikłań oraz możliwość natychmiastowej implantacji.
W zabiegach tych wykorzystywane są biomateriały, fibryna bogato płytkowa pochodząca z krwi pacjenta A-PRF, membrany teflonowe, drukowane siatki tytanowe.
Drukowana siatka tytanowa jest precyzyjnie dopasowana do warunków anatomicznych pacjenta, umożliwiająca indywidualną stabilizację biomateriału(materiału kościozastępczego) podczas procesu regeneracji. Siatka wykonywana jest w najnowszej technologii CAD/CAM na podstawie tomografii komputerowej.
A-PRF jest to fibryna bogatopłytkowa odznaczająca się bardzo wysoką skutecznością w stymulacji wzrostu kości dzięki powolnemu uwalnianiu czynników wzrostu komórek, co daje najlepsze wyniki w terapii gojenia, zwłaszcza we wczesnych cyklach stymulacji komórek kościotwórczych. A-PRF jest produktem odwirowania krwi pacjenta. Preparat nie wymaga chemicznego opracowania. Krew po odwirowaniu tworzy gęstą frakcję o konsystencji żelu, zawierającą włóknik i osoczowe czynniki wzrostu. W związku z tym że materiał jest autogenny(czyli pochodzi od pacjenta) jest on całkowicie bezpieczny. A-PRF wykazuje jednocześnie silny potencjał tkankotwórczy i poprawia gojenie tkanek miękkich. Preparat wymieszany z biomateriałem przyspiesza znacznie proces regeneracji kości.
W celu polepszenia warunków estetycznych i funkcjonalnych mogą być również konieczne zabiegi w zakresie chirurgii plastycznej tkanek miękkich.
3. Etapy protetyczny
Po zakończeniu procesu gojenia przystępujemy do odbudowy braków zębowych. W tym celu wykonywane są wyciski, które trafiają do technika a następnie gotowa praca protetyczna jest umieszczana w ustach pacjenta
Rodzaje uzupełnień na implantach:
Pojedyncze korony
Mosty i korony zblokowane
Protezy na belce
Protezy na lokatorach
Nowoczesne implanty w Bełchatowie
Pacjenci korzystający z usług w naszym gabinecie w Bełchatowie mogą liczyć na nowoczesne implanty, które przywracają funkcjonalność jamy ustnej i pozwalają na odzyskanie pięknego uśmiechu. Prawidłowy stan uzębienia wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale na zdrowie całego organizmu. Braki w uzębieniu są źródłem kompleksów, niskiej samooceny, ale i problemów zdrowotnych. Implanty zapobiegają zanikowi kości – zapewniają odpowiednie obciążenie kości podczas żucia.
Implanty all on 4
W naszej przychodni stosujemy metody na nowoczesną protezę. Korzystamy z implantów all on 4, czyli rozwiązania, które pozwala na odtworzenie pełnego uzupełnienia na jedynie czterech śrubach. To innowacyjny sposób umożliwiający precyzyjne rozłożenie sił działających na zęby. Technologia ta polega na umieszczeniu czterech implantów w jamie ustnej – dwie śruby z przodu i dwie z tyłu. Metoda ta może być stosowana u większości pacjentów. Przyczynia się do odzyskania komfortu życia.
Implanty all on 6
Metoda implantów all on 6 to rozbudowana wersja. Stosowana jest u pacjentów, którzy mają zbyt małą lub za słabą kość, na której oparte będą zęby. W tym przypadku wszczepianych jest sześć śrub. Nowoczesne metody z zakresu implantologii pozwalają na uzyskanie długotrwałych efektów znacząco podnoszących jakość życia pacjenta.
Przeprowadzamy odpowiednie badania, wykonujemy zdjęcia pantomograficzne i wskazujemy najlepszą metodę leczenia. Jeśli mają Państwo pytania, zachęcamy do telefonicznego, e-mailowego lub osobistego kontaktu.
Szablon chirurgiczny
W naszej klinice stosujemy szablony chirurgiczne, czyli nowoczesne rozwiązania wykorzystywane podczas wszczepiania implantów. Szablony wykonane z żywicy polimerowej to modele zbudowane z powierzchni dodziąsłowych oraz tulei, przez które stomatolog wprowadza implant. Zastosowanie szablonów chirurgicznych umożliwia precyzyjne dostosowanie implantów do żuchwy pacjenta. Dzięki temu zabieg staje się małoinwazyjny – wszczepienie implantu za pomocą szablonu wymaga minimalnego nacięcia dziąsła. Wszystko to wpływa na wysoki poziom komfortu pacjenta oraz skrócony czas trwania całego procesu wszczepienia implantu.
Wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami stosowanych w implantologii, zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej. Zapewniamy profesjonalną pomoc w uzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiechu.