Stomatologia zachowawcza w Bełchatowie
Stomatologia zachowawcza to obszar leczenia, który zajmuje się przede wszystkim profilaktyką i leczeniem zmian próchnicowych pojawiających się u dzieci i dorosłych. W zakres profilaktyki najczęściej wchodzi wykonywanie zabiegów takich jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja. Obszar leczenia obejmuje natomiast usuwanie wczesnej próchnicy, oczyszczanie i wypełnianie zębów po ubytkach próchnicowych czy redukcję wad szkliwa.
Etapy powstawania próchnicy
Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie oraz czynniki takie jak:
- Niedokładne mycie zębów i czyszczenie przestrzeni między zębowych,
- podjadanie między posiłkami, co dostarcza bakteriom więcej pożywienia i wzmaga ich rozwój,
- jedzenie i picie dużych ilości pokarmów słodzonych.
Ubytek próchnicowy nie pojawia się z dnia na dzień. Proces jego powstawania jest długotrwały. Początkowo próchnica obejmuje zewnętrzną warstwę szkliwa – wówczas nazywamy ją próchnicą powierzchniową. Brak interwencji stomatologa prowadzi do pogłębiania się ubytku i rozpuszczania kolejnych warstw zęba (zębiny) i powstania próchnicy średniej. Jeśli ubytek średniej głębokości nadal nie zostanie wyleczony, spowoduje powstanie próchnicy głębokiej, a w konsekwencji skończy się zapaleniem miazgi (nerwu) i koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego, które często jest ostatnią szansą na uratowanie zęba. Jeśli interwencja nie zostanie wtedy podjęta, może zajść konieczność usunięcia zęba.
Co jest ważne w zapobieganiu próchnicy?
W zapobieganiu i leczeniu próchnicy najważniejsze są częste wizyty kontrolne oraz dokładna diagnostyka. Przeglądy należy wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Podczas ich przeprowadzania lekarz wstępnie opisuje i ocenia sytuację w jamie ustnej Pacjenta oraz wydaje skierowanie na zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne). Takie zdjęcie warto wykonywać raz w roku, ponieważ jest niezbędne w celu zdiagnozowania stanu zdrowia wszystkich zębów jak i przyzębia. Na zdjęciu widoczna jest zarówno szczęka jak i żuchwa, łuki zębowe oraz otaczające je tkanki. Dzięki niemu lekarz może wykryć i rozpoznać wiele nieprawidłowości pojawiających się w jamie ustnej, jak np. torbiele czy zmiany okołowierzchołkowe, które nie są widoczne podczas samego przeglądu. Tym samym może zaplanować dokładne i kompleksowe leczenie lub zaproponować inne metody walki ze zmianami.
Wypełnienia stosowane w gabinecie
Wypełnienia kompozytowe są jedną z najbardziej estetycznych form wypełnienia ubytków, czyli miejsc powstałych w wyniku usunięcia próchnicy, czy też innych niepróchnicowych uszkodzeń zębów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i materiałów, wypełnienia wykonane w gabinecie charakteryzuje trwałość i duża estetyka. Stosujemy wysokiej jakości wypełnienia Synergy i Enamel Plus HRi.
Każdy Pacjent ma odmienny odcień bieli własnych zębów, unikalnym kształtem zębów czy linią uśmiechu. Ważne jest to, iż materiały, które stosujemy, oddają niezwykle naturalnie kolor i przezierność odbudowanych zębów. Przykładowo, Enamel Plus HRi jest materiałem o optyce identycznej z naturalnym szkliwem. Cechuje się również tym samym indeksem załamania światła. Charakteryzuje go duża elastyczność, ścieralność zbliżona do naturalnych zębów oraz znakomite parametry wytrzymałościowe. Różnica pomiędzy naturalnym zębem a wypełnieniem staje się całkowicie niezauważalna.
Bezbolesne znieczulenie komputerowe „Strefa łagodności” The Wand
Dla osób, które boją się igieł i wolałyby uniknąć stosowania tradycyjnego znieczulenia miejscowego, proponujemy bezbolesne znieczulenie komputerowe The Wand. Igła często nie jest głównym powodem dyskomfortu podczas znieczulenia. Nieprzyjemne odczucia wywoływane są przez ciśnienie i objętość cieczy, która daje wrażenie rozpychania tkanek dziąsła. The Wand to nowy, rewolucyjny system znieczulenia sterowany komputerowo, przez co zapewnia on bardziej komfortowe, przewidywalne i skuteczne podanie znieczulenia. Dzięki niemu możliwe jest całkowicie bezbolesne znieczulenie zęba.
Jak wygląda podanie znieczulenia komputerowego zęba?
System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki, wyglądem przypominającej długopis. Samo podawanie znieczulenia odbywa się manualnie. Komputer dostarcza znieczulenie bezpośrednio przed igłą, dzięki temu znieczulone jest miejsce jego podawania. Następnie lekarz przykłada końcówkę do dziąsła i pod kontrolą mikroprocesora podaje znieczulenie, w takim tempie, aby tkanki mogły na bieżąco wchłaniać podawany płyn, a tym samym nie powodować bólu. Proces znieczulania tym sposobem trwa ok. 3 minuty. Pacjenci odczuwają szybsze i głębsze znieczulenie, szczególnie we wrażliwych obszarach takich jak podniebienie czy przód szczęki. Zaletą znieczulenia komputerowego zęba jest również wyeliminowanie długiego odrętwienia twarzy, języka i warg po zabiegu.
Dlaczego warto zdecydować się na leczenie w Platinum Dental?
W naszym gabinecie do każdego wypełnienia Pacjent otrzymuje bezpłatne znieczulenie miejscowe. Każde wypełnienie kompozytowe wykonane w naszym gabinecie objęte jest 12-miesięczną gwarancją, przy czym wymagane jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie terminu wyznaczonych wizyt kontrolnych.Wypełnienia kompozytowe, o które dobrze się dba, utrzymują się latami.
Zachęcamy do zapoznania się z usługami świadczonymi przez pracowników naszego gabinetu, znajdującego się w Bełchatowie, a także do umawiania wizyt na zabiegi u profesjonalnych stomatologów.