Implant czy proteza - na które rozwiązanie się zdecydować?
Ubytek nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje dla pacjenta nie tylko ze względów estetycznych, ale i czynnościowych. Do dwóch podstawowych rozwiązań z zakresu uzupełnienia braków w uzębieniu zaliczamy implanty oraz tradycyjne protezy zębowe. W tym artykule podpowiemy, które rozwiązanie warto wybrać i w jakim przypadku oraz jakie są najważniejsze wady i zalety każdego z nich.
Dlaczego uzupełnienie braków w uzębieniu jest konieczne?
Bez względu na to, z jakich powodów doszło do utraty zęba lub zębów, zawsze należy możliwie jak najwcześniej uzupełnić braki. Jeśli tego nie zrobimy, z czasem może dojść do poważnych i nieodwracalnych zmian w obrębie naszego narządu żucia. Do najczęściej występujących konsekwencji nieuzupełnionych braków w uzębieniu zaliczamy m.in.:
- przesunięcie zębów przeciwstawnych lub/i sąsiednich,
- wady wymowy,
- zmiany w mięśniach twarzy,
- wyraźne zmiany w proporcji warg,
- problemy z prawidłowym zgryzem,
- uszkodzenia i dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych,
- problemy z prawidłowym trawieniem.
Kiedy warto zdecydować się na implant?
Implanty to rozwiązanie trwałe, na które decyduje się coraz więcej pacjentów. Implant ma postać śruby wykonanej z tytanu lub cyrkonu, która wkręcana jest w kość. Następnie przy pomocy specjalnych łączników osadzana jest na niej korona. W ten sposób można odbudować jeden lub kilka brakujących zębów. Implanty stanowią doskonałą imitację naturalnych zębów - zarówno pod względem wyglądu, jak i wszystkich najważniejszych funkcji. Podlegają takim samym zabiegom higienicznym. Jest to uzupełnienie trwałe, które z powodzeniem może służyć nawet przez całe życie.
Kiedy warto wybrać protezę?
Do niedawna protezy były najczęściej wybieranym uzupełnieniem braków w uzębieniu, zarówno w przypadku utraty jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. W porównaniu z implantami jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Prawidłowo wykonana proteza na pierwszy rzut oka wcale nie musi być widoczna. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze będzie wymagać stosownego czyszczenia. Nie zawsze też jest to rozwiązanie komfortowe dla pacjentów. Nieodpowiednio dobrane czy użytkowane protezy mogą nawet prowadzić do pewnych dolegliwości, np. odleżyn błony śluzowej, urazów w jamie ustnej, a nawet stopniowego zaniku kości wyrostka zębodołowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby proteza była przygotowana przez doświadczonego protetyka.