Rodzaje implantów zębowych
Nikogo nie trzeba przekonywać, że nienaganny uśmiech ma ogromne znaczenie zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym. Czasem jednak z różnych powodów mogą pojawić się braki w uzębieniu. Z pomocą wówczas przychodzi implantologia. Jest to najbardziej zaawansowana dziedzina stomatologii specjalizująca się w uzupełnianiu braków w uzębieniu. Dlaczego dbanie o zdrowy uśmiech jest tak ważne i jakie wyróżniamy rodzaje implantów zębowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Przyczyny powstawania braków w uzębieniu
Przyczyny powstawania braków w uzębieniu bywają różne. Ząb mógł być usunięty chirurgicznie, jeśli jego stan nie pozwalał na przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Luka w łuku zębowym może także powstać na skutek postępującej parodontozy. Utrata zęba może być również spowodowana urazem mechanicznym. Bez względu na przyczynę braki w uzębieniu mają ogromny wpływ nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie pacjenta.
Jakie są skutki luk w uzębieniu?
Okazuje się, że usunięcie nawet jednego zęba z łuku zębowego może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie narządu żucia. Pozostałe zęby mogą się przechylać, przemieszczać lub wysuwać. Nie należy zatem zwlekać z decyzją o uzupełnieniu braku.
Popularne rodzaje implantów zębowych
Implanty zębowe to nic innego jak sztuczne zęby wkręcane w kość w szczęce pacjenta, w miejsce usuniętego lub utraconego zęba naturalnego. Przedstawiamy zatem najpopularniejsze rodzaje implantów zębowych. Różnią się one między sobą technologią produkcji, wytrzymałością, jakością, a także ceną.
Implanty tytanowe - to obecnie najbardziej popularny rodzaj implantu zębowego. Jest wybierany tak chętnie ze względu na bardzo dobry stosunek swojej ceny do jakości. Implanty wykonane z tytanu są bowiem niezwykle trwałe.
Implanty metalowe - największa zaleta tego typu rozwiązania to stosunkowo niska cena. Niestety implant metalowy bardzo wyróżnia się na tle innych zębów, dlatego też może być dobrym rozwiązaniem np. dla uzupełnienia braków w mniej widocznej części łuku zębowego.
Implanty akrylowe - podobnie jak implanty metalowe nie są drogie, jednak nie dorównują swoją trwałością np. implantom tytanowym.
Implanty porcelanowe - decydując się na ten rodzaj implantu możesz mieć pewność co do ich trwałości. Jednak w parze z wysoką jakością idzie także wysoka cena.
Implanty cyrkonowe (ceramiczne) - stanowią one alternatywę dla implantów tytanowych. Wykazują wyjątkową odporność na szkodliwe działanie substancji kwaśnych. Płytka nazębna osadza się na nich znacznie wolniej niż w przypadku innych rodzajów implantów.