Usuwanie korzenia zęba, czyli radektomia w praktyce
Zaniedbania w higienie jamy ustnej i nieregularne wizyty u stomatologa mogą doprowadzić do poważnych chorób uzębienia. W ostateczności na leczenie zachowawcze może być za późno i dentysta zadecyduje o usunięciu zęba. Braki w uzębieniu powodują wiele problemów. Nie tylko związanych z estetyką i naszym wyglądem, ale przede wszystkim z prawidłowym wypowiadaniem głosek, czy z przeżuwaniem pokarmów i układem pokarmowym. Zabieg radektomii pozwala na zachowanie zęba.
Kiedy przeprowadza się radektomię?
Uratowanie chorego zęba jest możliwe, gdy stan zapalny pojawi się w jego korzeniu, poprzez usunięcie korzenia i pozostawienie samego zęba. Zabieg radektomii pozwala na usunięcie jednego kanału korzenia zęba trzonowego w przypadkach, kiedy kanał objął stan zapalny, ząb się złamał, leczenie kanałowe nie jest już możliwe, doszło do pęknięcia korzenia, doszło do złamania narzędzia chirurgicznego przy leczeniu kanału (zdarza się to również podczas prawidłowo prowadzonego leczenia, ponieważ narzędzia są niezwykle delikatne). Zabieg radektomii jest jednym z bardziej skomplikowanych i rzadko wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Czasami jest to jedyna szansa na uratowanie zęba.
Jak przebiega zabieg?
Decydując się na radektomię, skorzystajmy z usług doświadczonego specjalisty z profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Podczas radektomii trzeba dotrzeć do miejsca położonego poniżej korony zęba, dlatego usuwa się jej część. Następnie wycina się i usuwa korzeń objęty zakażeniem. Stomatolog sprawdza, czy pozostałe korzenie są zdrowe i nie będą powodować komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Ubytek w korzeniu zarasta tkanką kostną po jakimś czasie, a jeśli ubytek jest rozległy, wypełnia się go materiałem kostnozastępczym, np. ceramicznym. Na koronie zęba można wykonać również koronę protetyczną. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Odpowiednia diagnostyka i sprzęt medyczny zapewniają komfort pacjentom. Warto rozważyć wykonanie radektomii, ponieważ jest łatwiejsza i tańsza niż usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. Aby przeprowadzić zabieg, stan ogólny zdrowia pacjenta musi być dobry.