Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak się go pozbyć?
Wiele osób marzy o dużym, pięknym uśmiechu, eksponującym równiutkie, białe zęby. Część osób może się nim pochwalić, lecz mimo to nie jest zadowolona ze swojej urody. Jak to możliwe? Problem powoduje tzw. gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy. W Polsce często przypadłość tę nazywa się złośliwie „końskimi zębami”. Jej posiadacz, podczas uśmiechu oprócz zębów ukazuje też linię dziąseł. Gdy wydaje się ona być szersza, niż linia zębów, uśmiech nie jest naturalnie proporcjonalny i traci na estetyce. Właściciele uśmiechu dziąsłowego często mają przez niego kompleksy. Na szczęście przypadłości tej, jak i kompleksów z nią związanych, można się skutecznie pozbyć.
Przyczyny uśmiechu dziąsłowego
Przyczyn uśmiechu dziąsłowego może być wiele: od zbyt wysokiej kości szczęki, przez krótką górną wargę, aż po wady ortodontyczne. Czasami spowodowany jest on nadreaktywnością górnej wargi. W pozbyciu się problemy może więc pomóc lekarz ortodonta, chirurg-stomatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Czasami do usunięcia problemu konieczna jest współpraca wszystkich trzech specjalistów.
Aparat ortodontyczny
W przypadku uśmiechu dziąsłowego będącego efektem wady zgryzu zazwyczaj konieczne jest użycie aparatu ortodontycznego. Korekta ustawienia zębów to proces długotrwały, lecz dający spektakularne wyniki. Aparat ortodontyczny pomaga przy okazji wyeliminować inne wady zgryzu, które w przyszłości mogłyby powodować duże problemy z uzębieniem lub dziąsłami.
Zabieg chirurgiczny
Inną metodą na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego jest zabieg chirurgiczny. Jego zaletą jest to, że efektem można cieszyć się bardzo szybko. Zbieg chirurgiczny polega najczęściej na podniesieniu linii dziąsła i odsłonięciu zębów. Popularne jest też podcięcie wędzidełka górnej wargi, które może odpowiadać za unoszenie wargi zbyt wysoko.
Toksyna botulinowa (botoks) lub kwas hialuronowy
Większość osób kojarzy botoks z zabiegami medycyny estetycznej, a dokładnie zapobieganiem pojawiania się zmarszczek mimicznych. Jednak toksyna botulinowa jest skuteczna również w eliminacji uśmiechu dziąsłowego. Lekarz medycyny estetycznej podaje botoks w okolicy skrzydełek nosa i w ten sposób zmniejsza napięcie mięśni w tych okolicach. Górna warga jest tym samym „zablokowana” i nie unosi się podczas uśmiechu.
Lekarz medycyny estetycznej, w celu wyrównania symetrii ust, może też użyć kwasu hialuronowego. Celem podania kwasu jest powiększenie wąskiej górnej wargi taki, by naturalnie zakrywała ona dziąsła podczas uśmiechu. Górna warga nie powinna być jednak większa niż 1/3 wysokości całych ust.