W jakim celu fluoryzuje się zęby dzieciom?
Regularna i dokładna higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są podstawą zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. O konieczności dbania o zęby wiedzą nawet najmłodsi, ponieważ edukacja w tym zakresie rozpoczyna się we wczesnych latach szkolnych. Ze wspomnianym okresem szkolnym dla wielu osób z pewnością kojarzy się również fluoryzacja, która od wielu lat odbywa się w szkołach podstawowych. Na czym polega ten zabieg i dlaczego warto przeprowadzać go u dzieci?
Na czym polega fluoryzacja?
Fluoryzacja to jeden z zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii dziecięcej i nie tylko. Polega na zastosowaniu preparatu (może to być żel, pianka albo pasta), którego głównym składnikiem jest fluor, który wyróżnia się dużą aktywnością chemiczną, co oznacza, że należy go stosować wyłącznie w umiarkowanych ilościach. Warto wspomnieć, że fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy dokładnie wyczyścić zęby z pozostałości jedzenia i innych zanieczyszczeń. Dopiero wtedy stomatolog może bezpiecznie przystąpić do przeprowadzenia zabiegu.
Czy warto przeprowadzać fluoryzację u dzieci?
Z biegiem lat pojawia się coraz więcej kontrowersji dotyczących przeprowadzania fluoryzacji u dzieci. Jednak obawy są niesłuszne. Fluor nakładany w odpowiednich ilościach ma ogromne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu próchnicy i konieczności wykonywania zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Warto wspomnieć, że to właśnie szybko rosnące zęby mleczne mają szczególnie dużą tendencję do rozwoju zmian próchniczych. Oprócz hamowania rozwoju bakterii próchnicotwórczych fluoryzacja wzmacnia również szkliwo oraz wspomaga proces remineralizacji.
Dodatkowo dzięki przeprowadzeniu zabiegu zostaje ograniczone przywieranie kamienia nazębnego. Fluoryzacja jest wykonywana już u najmłodszych ze względu na to, że wzmacnia uzębienie na całe życie. Aby zabieg był skuteczny, należy pamiętać o tym, by dziecko nie jadło i nie piło przez co najmniej godzinę po przeprowadzeniu go, umyło zęby najwcześniej po upływie dwunastu godzin i do końca dnia unikało spożywania produktów kwaśnych oraz produktów o lepkiej konsystencji.