Szkodliwość plomb amalgamatowych. Co warto wiedzieć?
Ciężko zignorować ubytki w zębach, ponieważ wraz z upływem czasu, stają się one coraz bardziej bolesne, a co za tym idzie, utrudniają spożywanie posiłków i codzienne funkcjonowanie. Współczesne wypełnienia łączą się ze strukturą zęba oraz są całkowicie niewidoczne. Jednakże część pacjentów nadal ma amalgamatowe plomby, które można poznać po ciemnym odcieniu. Czy stanowią one zagrożenie dla zdrowia?
Z jakich powodów lepiej wymienić amalgamatowe plomby?
W maju 2017 roku Parlament Europejski wydał rozporządzenie, według którego kraje członkowskie do 2030 roku mają przestać używać wypełnień amalgamatowych. Powodem takiej decyzji jest skład tego rodzaju plomb. Są one zrobione ze srebra, miedzi i cyny, a także szkodliwej dla zdrowia rtęci. Ten pierwiastek jest niebezpieczny z tego względu, że odkłada się on w organizmie. Jego nadmierna ilość może prowadzić nawet do problemów z koordynacją ruchową, połykaniem czy też jest powodem dreszczy i ogólnego złego samopoczucia. Objawy zatrucia rtęcią pacjencji nie zawsze łączą z plombami, ponieważ początkowo są obecne sporadyczne bóle głowy, nudności, ciągłe uczucie zmęczenia czy też brak smaku.
Srebrne wypełnienia mogą stopniowo uwalniać rtęć, obciążając organizm, dlatego należy niezwłocznie udać się do stomatologa i wymienić plomby amalgamatowe. Ponadto tego rodzaju wypełnienia są twarde oraz wytrzymałe, jednak nie łączą się całkowicie ze strukturą zęba. Przez to między plombom a zębem powstaje niewidoczna gołym okiem szpara. Jest ona doskonałym miejscem dla rozwoju próchnicy, kamienia nazębnego, a także stanów zapalnych dziąseł. Ciemny kolor wypełnienia nierzadko też utrudnia zauważenie tego problemu przez pacjenta. Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą plomby amalgamatowej jest fakt, że wyglądaj ona nieestetycznie. Co więcej, zbyt duża ilość tego rodzaju wypełnień w jamie ustnej może być przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego.