3 czynniki, które wpływają na szybkość odkładania się kamienia nazębnego
Kamień nazębny jest problemem, z którym zmaga się praktycznie każdy. Zgodnie z definicją, kamieniem nazębnym nazywamy zmineralizowaną płytkę nazębną, która zalega na zębach. Już chwilę po wyszczotkowaniu zębów pojawia się na nich osad, który nieusuwany mineralizuje się, tworząc kamień nazębny. Kolor kamienia jest zazwyczaj nieco ciemniejszy niż naturalna barwa zębów.
Jakie jest 3 czynniki, które mają wpływ na tempo powstawania kamienia nazębnego?
Pierwszym czynnikiem, który pozwala na ograniczenie powstawania kamienia nazębnego jest regularne, dokładne mycie zębów. Dzięki temu będziemy w stanie usunąć większość osadu z zębów uprzedzając jego mineralizację. Zaleca się mycie zębów minimum trzy razy dziennie. Mimo to zwykłą szczoteczką bardzo ciężko doczyścić całą powierzchnię zębów, dlatego warto co pół roku udać się do stomatologa na scaling zębów, czyli profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego, wykonywane w gabinecie pod okiem dentysty bądź higienistki stomatologicznej, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.
Drugim czynnikiem, wpływającym na szybkość osadzania się kamienia nazębnego jest pokarm. Spożywanie dużej ilości mocnej kawy i herbaty, a także wina może powodować szybsze powstawanie ciemnego osadu na zębach. Produkty z dużą zawartością węglowodanów również powodują szybsze powstawanie kamienia nazębnego. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na stan i wygląd zębów, a dodatkowo powoduje przyspieszone odkładanie się osadu nazębnego. Jeżeli chcemy zadbać o swoje żeby najlepiej rzucić palenie oraz ograniczyć spożywanie mocnych naparów herbacianych, kawy oraz wina.
Na to, jak szybko osadza się kamień nazębny, ma wpływ również twardość wody, z której korzystamy na co dzień. Jest to czynnik na który mamy najmniejszy wpływ, jednak wraz z rozwojem technologii i temu możemy zapobiec. Im twardsza woda, tym szybciej kamień osadza się na naszych zębach. Twardą wodę można zwalczyć montując specjalne filtry na krany bądź filtrować wodę przeznaczoną do picia w specjalnych dzbankach.
Regularność w usuwaniu kamienia nazębnego jest tak ważna, jak w przypadku mycia zębów. Dzięki temu mamy możliwość zapobiegnięcia poważnym chorobom jak próchnica. Z tego tytułu należy pamiętać o regularnych konsultacjach stomatologicznych i skalingu, który jest bezbolesny, a pozwala długo cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem.