Jak należy się przygotować do chirurgicznej ekstrakcji zęba?
Chirurgiczne usuwanie zęba, zwane również ekstrakcją dotyczy przede wszystkim zębów mądrości, czyli czterech zębów trzonowych, wyrastających jako ostatnie, i niestety często problematyczne zęby. Ze względu na swoje umiejscowienie są problematyczne w pielęgnacji, w wielu przypadkach wyrzynają się w nieprawidłowej pozycji, przez co konieczne jest ich usunięcie. Zabieg ten wykonywany jest przez chirurga szczękowego, i wymaga odpowiedniego przygotowania.
Jak należy przygotować się do chirurgicznej ekstrakcji zęba?
Wiele osób boi się chirurgicznego usuwania zębów, wyobrażając sobie ogromny ból podczas zabiegu a także uciążliwe dochodzenie do siebie po zabiegu. Zabieg ten wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, a więc pacjent nie odczuwa podczas ekstrakcji żadnych dolegliwości bólowych. Przed usunięciem chirurgicznym zęba konieczne jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia RTG, na którym widoczne są obie szczęki, pozwalającego na ocenę stanu zęba i poziomu trudności jego usunięcia. Przed wykonaniem zabiegu należy zgłosić do chirurga stomatologa wszelkie aktualne dolegliwości, zwłaszcza jeżeli dotyczą one układu krążenia.
Przygotowanie się do zabiegu nie jest zbyt skomplikowane. Warto zjeść posiłek, ponieważ po wykonanej ekstrakcji spożywanie pokarmów może być nieco utrudnione. Przed samym zabiegiem należy dokładnie umyć zęby. Sam zabieg przebiega bezboleśnie, i trwa stosunkowo krótko. Podczas jego trwania usuwa się ząb, a następnie oczyszcza się i opatruje miejsce po usuniętym zębie. Po zabiegu należy odczekać chwilę w poczekalni, aby ochłonąć. Zbyt szybkie opuszczenie gabinetu może skutkować zawrotami głowy, osłabieniem lub wahaniami ciśnienia.
Po zabiegu nieodpuszczalne jest również palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Usuwając chirurgicznie zęby, warto zapewnić sobie dwa dni urlopu, tak aby uniknąć wystąpienia powikłań i pozwolić zejść ewentualnej opuchliźnie. Po ekstrakcji należy unikać gorących, gazowanych oraz kwaśnych napojów, ponieważ mogą utrudniać gojenie i podrażniać miejsce po usunięciu. W niektórych przypadkach zalecane jest stosowanie zimnych okładów.