Co jest najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień zębów?
Z przebarwieniami na zębach zmaga się naprawdę duża część społeczeństwa. Ze względu na spożywane pokarmy, problemy stomatologiczne czy też uwarunkowania genetyczne zęby nie śnieżnobiałe, co dla wielu osób jest powodem kompleksów, utrudniających kontakty międzyludzkie. Ze względu na rozwój medycyny i stomatologii obecnie dostępne są różne rozwiązania, pozwalające na poprawę wyglądu zębów i przywrócenie pewności siebie.
Jakie są rodzaje przebarwień zębów i w jaki sposób powstają?
Warto pamiętać, że kolor szkliwa, nawet po wykluczeniu wszystkich czynników szkodliwych, nie zawsze musi być taki sam. Niektórzy naturalnie mogą mieć nieco ciemniejszy odcień szkliwa, nawet jeżeli prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. W wielu przypadkach ciemniejszy kolor jest związany z mniejszą grubością szkliwa. Na barwę szkliwa mogą wpływać także niektóre leki, dieta, palenie papierosów czy uszkodzenie zębów. Przebarwienia dotyczą zarówno zębów osób dorosłych, jak i dzieci. Mogą obejmować jedynie część zęba lub cały łuk.
Najczęściej występującą przyczyną powstawania przebarwień na zębach są produkty spożywcze takie jak wino, kawa, herbata i inne produkty o intensywnej barwie. Duży wpływ na ich barwę ma również dym papierosowy. O tym, co jest powodem powstawania nieestetycznych przebarwień, dużo może powiedzieć ich kolor. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę i wdrożyć odpowiednie działania, warto udać się do stomatologa, który oceni stan zębów i jamy ustnej i będzie w stanie postawić diagnozę.
Białe przebarwienia są jednym z najczęściej występujących rodzajów przebarwień. Ich pojawienie się warto jak najszybciej skonsultować z dentystą. Ich powodem najczęściej jest pojawienie się próchnicy pierwotnej i demineralizacji szkliwa. Mogą powstawać również z powodu uszkodzenia mechanicznego zębów, które wystąpiło na etapie tworzenia się szkliwa. Przebarwienia żółte i brązowe są najczęściej spowodowane dietą. Żółty odcień zębów powodują także niedobory pokarmowe oraz kolejny etap demineralizacji szkliwa. Brązowe przebarwienia mogą być spowodowane suplementacją żelaza.
W zależności od rodzaju przebarwień, ich usunięcie może przebiegać w inny sposób. Delikatne przebarwienia można usunąć za pomocą skalingu zębów, przeprowadzanego w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Jest to jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych, pozwalający na usunięcie kamienia nazębnego. W przypadku mocniejszych przebarwień lub ciemniejszego koloru szkliwa warto zdecydować się na wybielanie zębów u stomatologa.