Jaki wpływ na funkcjonowanie uzębienia ma fluor?
Fluor jest minerałem powszechnie stosowanym w pastach do zębów, chroniąc je przed działaniem bakterii i kwasów. Obecnie wokół fluoru narosło kilka kontrowersji, jednak zgodnie z prawdą jego stosowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania zębów przed próchnicą. Warto jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar fluoru w organizmie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Czy fluor jest dla zębów pierwiastkiem niezbędnym?
Fluor jako minerał występuje w rybach, herbacie czy wodzie. Chociaż jako pierwiastek jest silnie toksyczny, to w naturze występuje pod postacią fluorku. W połączeniu z sodem tworzy fluorek sodu, stosowany w pastach do zębów. Fluorki charakteryzują się działaniem przeciwpróchniczym, regularne stosowanie past z fluorem może obniżyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Dobrym przykładem jest wykonywana przez stomatologa fluoryzacja, która ma za zadanie uodpornić szkliwo na działanie szkodliwych bakterii i kwasów.
Podczas kontaktu ze szkliwem fluor wytwarza fluoro- i hydroksyapatyty, które wzmacniają zęby poprzez osadzanie się na szkliwie. Co więcej, ten minerał wykazuje zdolności regeneracyjne – stosując pasty z fluorem, drobne demineralizacje mogą ulec naprawieniu. Niedobór fluoru w organizmie może objawiać się obniżeniu twardości szkliwa oraz jego większą podatnością na kwaśne środowisko panujące w jamie ustnej.
Czy nadmiar fluoru w organizmie wpływa negatywnie na zęby?
W przypadku przewlekłego nadmiaru fluoru w organizmie, czyli tzw. fluorozy na zębach pojawiają się białe przebarwienia. W późniejszym etapie mogą one zamienić się w rdzawe plamy. Szkliwo może nabrać ciemnej barwy i pękać. Na szczęście tego rodzaju schorzenia są bardzo rzadkie, a fluor w normalnych dawkach nie stanowi zagrożenia dla organizmu.