Jakie są zalecenia i przeciwskazania do znieczulenia stomatologicznego?
Odwiedzanie gabinetu stomatologicznego dla wielu osób nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Bardzo duża grupa ludzi unika jak ognia wizyt u dentysty, w obawie przed bólem i dyskomfortem. W wielu przypadkach jedną opcją na wykonanie danego zabiegu stomatologicznego jest podanie odpowiedniego rodzaju znieczulenia. Jako że są to środki specjalistyczne, określone zostały zalecenia i przeciwwskazania dla każdego typu znieczulenia.
Jakie są zalecenia do wykonania znieczulenia?
Na ogół podczas zabiegów stomatologicznych wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, aplikowane w miejscu wykonywania zabiegu, jednak w niektórych przypadkach może zostać podjęta decyzja o znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe uznawane jest za stosunkowo bezpieczne, umożliwiające bezbolesne usuwanie zębów i zmniejszenie dyskomfortu podczas innych bardziej złożonych zabiegów.
Przed podjęciem decyzji o podaniu znieczulenia konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu na temat chorób oraz przyjmowanych leków, ponieważ mogą one wpłynąć na działanie znieczulenia. Po podaniu środka konieczne jest odczekanie kilku minut, aby upewnić się, że nie występują żadne skutki uboczne. Znieczulenie miejscowe wykorzystywane jest podczas różnych zabiegów stomatologicznych, które mogą powodować ból.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania znieczulenia?
Stosowanie środków znieczulających może być przeciwwskazane w przypadku osób zmagających się z chorobami serca i układu krążenia, pacjentów z alergiami na składniki znieczulenia, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami neurologicznymi. U osób starszych konieczne jest ostrożne dobieranie znieczulenia, ponieważ tego rodzaju substancje mogą być przez nie inaczej metabolizowane. Decyzja o znieczuleniu powinna być każdorazowo dostosowana do przypadku.